IRC Dünyası

yorum yok
137 defa okundu okuma
9 Şubat, 2020

İrc dünyası çok eskilere dayanmaktadır aslında ülkemize gelmeden önce yurt dışında başlamış hatta pentagonda bile kullanılan bir iletişim aracı olmuş sanıyorum ki Founder, Sop, Operatör, Halfop, Voice gibi terimler oradan türedi diye düşünüyorum. Ülkemize geldikten sonra tam  olarak 2000 yılının ilk başlarında tutulmaya başladı hemen internet kafeye gidiyor orada bir masa açtırıp hemen mIRC açtırıyor sohbet sitelerine giriyorduk o zamanda sohbet sunucuları vardı ve ciddi anlamda acayip bir kullanıcı kitlesine sahipti ki o zaman botlar bile yoktu sanırım koruma botları eğlence botları yada belkide vardı da o zaman değişik insanlarla sohbet etmenin heyecanı içinde bunlara pek dikkat etmiyorduk.

Evimizde nerede öyle bilgisayar falan almak zaten bin para derler ya öyle bir şeydi alsak bile o kadar yavaş çalışıyorlardı ki hele de 56k modemler hat sürekli kesiliyor ve sadece 56 kb veri geliyordu tek bir web sayfasının doldurana kadar dünya zaman geçiyordu hele de format atacaksanız hem diskete dir komut dosyasıyla çalıştırıp hem de cd ye ihtiyacınız vardı.

Ne günlerdi ama hatırlıyorum da ben o dönemin jenerasyonu olduğumdan gözümün önüne geliyor, hatta o zaman insanlar dürüsttü ben bir hostesle bile tanışmıştım samimi buldukları insanlara telefon numarası verebiliyor konuşabiliyorduk.

Şimdi IRC dünyası çok gelişti bilgisayarlar mobil telefonlardan sohbet edebilme imkanı belkide sosyal ağlar oluşmadan yani bilinen ve hala günümüzde var olan sosyal ağlardan bahsediyorum o zaman tek iletişim ve sosyalleşme aracıydı sanırım IRC bakalım nereye kadar IRC severler olarak devam edebiliriz. Sevgiler Saygılar.


Bir önceki yazımda « makalem var.
renksohbet

Site Admini

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?